Dzisiaj, 23 listopada, na lekcji historii uczniowie klasy 5 przenieśli nas w starożytne czasy, na grecką górę Olimp, gdzie mieszkali liczni bogowie. Byli: Zeus, Ares, Apollo,Hades, Dionizos, Hera, Hestia, Atena, Afrodyta, Demeter.Na szkolnym korytarzu mieliśmy boską paradę, podczas której inni uczniowie mogli podziwiać kreatywność swoich kolegów.
Na górze Olimp
- 1
Piloci z klasy 1
- 14
Kolejne zadania wykonane! W ramach projektu „Czytam z klasą” uzupełniliśmy Lekturniki najważniejszymi informacjami dotyczącymi lektury „Pilot i ja” Adama Bahdaja. Ponadto wykonaliśmy zadanie polegające na przeprowadzeniu sesji zdjęciowej związanej z lekturą. Wykonaliśmy samolot, który wspólnie pomalowaliśmy i który był najważniejszym rekwizytem naszej sesji! Z chęcią przebraliśmy się za jednego z głównych bohaterów książki – Pilota z czarnymi wąsami i zasiedliśmy za sterami naszej maszyny. Egzamin z pozowania i klasową licencję pilota otrzymali wszyscy uczniowie, którzy wzbili się na wyżyny i jak zawsze wzorowo wykonali zadanie.
Dzień Życzliwości
- 21
Wczorajszy poranek rozpoczęliśmy w naszej szkole od świętowania Dnia Życzliwości i Pozdrowień. Na korytarzu dominował kolor żółty, symbol optymizmu Dzieci uczestniczyły w pogadance oraz w akcji obdarowywania koleżanek, kolegów komplementami, miłymi słowami. Ponadto można było podziwiać drzewa, na których znajdowały się wcześniej wykonane dłonie z miłymi przymiotnikami o samym sobie
Andrzejki w klasie specjalnej
- 24
Dbamy o higienę
- 11
W czwartkowe popołudnie naszą szkałę, klasy 1-3, oraz oddział przedszkolny i specjalny odwiedziła Pani Ilona Lehmann, przedstawiciel Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Chodzieży. Celem spotkania było omówienie tematu dotyczącego higieny jamy ustnej. Dziękujemy za wyczerpujące informacje dotyczące dbania o nasze zęby
Noc w Szkole ...
- 57
Noc w szkole? Tak! A gdyby tak... zgasły światła i moglibyście przenieść się do szkoły magii i czarodziejstwa? Pani bibliotekarka i wychowawczynie klas 4-6 zorganizowały naprawdę magiczny wieczór pod hasłem ,, Wyczarujmy lepszy świat ". Telefony zostały w domach, a uczniowie, w ramach profilaktyki uzależnień od urządzeń elektronicznych, mieli okazję poznać alternatywne formy rozrywki. Czekały na nich niesamowite atrakcje! Czytaliśmy wspólnie ,,Harry'ego Pottera" w klimatycznej sali przy zgaszonym świetle - z latarkami, graliśmy w literackie kalambury i rozwiązywaliśmy quizy. Tworzyliśmy magiczne zakładki do książek i oglądaliśmy filmy. Wzięliśmy udział w czarodziejskim escape roomie - w zupełnie ciemnej szkole! Z latarkami przemierzaliśmy sale i korytarze, rozwiązując łamigłówki, które doprowadziły nas do celu. Stawiliśmy również czoła magicznym eksperymentom. Wspólnie przygotowaliśmy kolację,która smakowała wspaniale! Na koniec rozłożyliśmy śpiwory w sali gimnastycznej - przyszedł czas na nocne rozmowy, gry planszowe i książki. Po wieczorze pełnym wrażeń uczniowie... zapadli w głęboki sen
Sałatka życzliwości
Klasa 4 przygotowała przepis na wyjątkową sałatkę życzliwości Warto pamiętać, aby w tak trudnych czasach być dobrym dla siebie i innych. Życzymy smacznego!
Dzień Życzliwości
21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji
Tego dnia warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i – tak na próbę – okazać komuś bezinteresowną życzliwość. Tym bardziej, że w tej akurat kwestii naukowcy nie mają wątpliwości: bycie miłym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania – nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje.
Pedagog szkolny
"Segreguj z nami, walcz z odpadami"
- 108
„Segreguj z nami, walcz z odpadami”
W dzisiejszych czasach działania ekologiczne powinny być stylem życia każdego człowieka. Pierwszy krok ludzkości ku lepszej przyszłości to zrozumienie problemów środowiskowych. A to zależeć będzie przede wszystkim od młodych ludzi. To oni za kilka lat staną się dorosłymi, którzy będą podejmować decyzje w kwestiach ochrony przyrody. Dlatego też tak ważna jest edukacja ekologiczna od najmłodszych lat, to ona stanowi klucz do drzwi ku lepszemu światu.
16 listopada 2022 r. uczniowie szkół Gminy Chodzież po raz szósty wzięli udział w spotkaniu organizowanym przez Szkołę Podstawową w Zacharzynie w ramach Publicznej Kampanii Edukacyjnej organizowanej przez producenta akumulatorów firmę Jenox Akumulatory. Akcja miała na celu podniesienie stanu świadomości ekologicznej społeczności lokalnej w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami ze szczególnym uwzględnieniem zużytych baterii i akumulatorów oraz wspomaganie osiągnięcia wysokiego poziomu selektywnego zbierania tych odpadów.
Spotkanie pod hasłem „Segreguj z nami, walcz z odpadami” odbyło się w Sali Wiejskiej w Zacharzynie. Udział w nim wzięli uczniowie czterech szkół gminnych: Szkoły Podstawowej w Zacharzynie, Szkoły Podstawowej w Strzelcach, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Stróżewie oraz Szkoły Podstawowej w Oleśnicy. W spotkaniu uczestniczyli również zaproszeni goście: wójt Gminy Chodzież p. Kamila Szejner, przewodnicząca Rady Gminy Ewa Śliwińka, sołtys wsi Zacharzyn p. Milena Różańska, Dyrektorzy Szkół Gminnych, przewodnicząca Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Zacharzynie p. Anna Ślesińska-Nowak, wiceprezes firmy Jenox Akumulatory sp. z o. o. Ryszard Wasyłyk,oraz przedstawiciel firmy Odum s.c. ZU. Dymek A., Polzin D. – p. Justyna Sekulaska.
Dzień rozpoczął się przedstawieniem pt. „Sprawa dla Ekologa”, którego tematyka dotyczyła segregacji odpadów i recyklingu ze szczególnym uwzględnieniem podejścia do bezpiecznego zbierania i recyklingu akumulatorów oraz możliwym wpływie substancji stosowanych w bateriach i akumulatorach na środowisko i zdrowie ludzi. Następnie uczniowie wzięli udział w Turnieju Wiedzy Ekologicznej, podczas którego musieli wykazać się wiedzą z zakresu ekologii, segregacji i recyklingu oraz umiejętnościami praktycznymi. Dzieci odpowiadały na pytania, brały udział w kalamburach, wyścigach, rozwiązywały zadania z wykorzystaniem tabletów oraz programowały roboty edukacyjne- Photony, zakupione w ramach programu rządowego Labolatoria Przyszłości.
Konkurs wygrali uczniowie Szkoły Podstawowej w Oleśnicy:
Karol Sikora
Jacek Dahlke
Zofia Borkowska
Drugie miejsce zajęli przedstawiciele SP w Stróżewie, a trzecie – dzieci z SP w Strzelcach. Po konkursie dzieci udały się na poczęstunek, a następnie uczestniczyły w warsztatach ekologiczno – chemicznych organizowanych przez „Wulkan Doświadczeń” z Poznania.
Do każdej ze szkół przekazane zostały ulotki informacyjne „Twój akumulator może być bezpieczny dla środowiska”, w których przedstawione zostały sposoby postępowania z akumulatorem.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy byli zaangażowani w organizację Konkursu.
Dziękujemy zaproszonym gościom, że zechcieli razem z nami spędzić ten wyjątkowy dzień.
Dziękujemy i gratulujemy uczestnikom:)
Do zobaczenia za rok!
Podczas konkursu wykorzystany został sprzęt zakupiony w ramach
rządowego programu Labolatoria Przyszłości!
Doradztwo zawdowe
Podczas dzisiejszych zajęć z doradztwa zawodowego klasa VIII poznała ścieżkę kształcenia ratownika medycznego oraz specyfikę jego pracy. Bardzo dziękujemy panu Mateuszowi Bukowskiemu za poświęcony czas oraz przekazaną wiedzę
Uniwersytet Kreatywności
- 10
Chrupki kukurydziane
Chrupkowe zabawy wywołały wielki uśmiech na twarzach dzieci! Oczywiście podjadanie chrupek po kryjomu było najbardziej zabawne
Konstruowanie z chrupek niezwykle pobudziło wyobraźnie jak również wspaniale wpłynęło na rozwój małej motoryki.
Warsztaty z Wulkanem Doświadczeń
- 31
Obchody Święta Niepodległości
Obchody 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Szkole Podstawowej w Zachrzynie
Serdeczne podziękowania dla Rady Rodziców za wkład finansowy.
Podczas apelu wykorzystany został sprzęt zakupiony w ramach rządowego programu Labolatoria Przyszłości.
102
W duchu patriotyzmu...
W duchu patriotyzmu, Samorząd uczniowski, ze Szkoły Podstawowej w Zacharzynie wraz z jego opiekunem Tomaszem Śródą jak co roku złożył wiązankę pod Pomnikiem Poległym i Pomordowanym za Polskę i Wolność w Chodzieży.
11 listopada ...
- 6
W rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie naszej szkoły złożyli wieńce i zapalili znicze pod pomnikiem Beztialsko Pomordowanych Polaków w Zacharzynie we wrześniu 1939 r.
Ile waży święty Mikołaj?
Zbieramy bilon!
Ile waży św.Mikolaj?
"Herbatka u Kubusia Puchatka"
- 44
Czy czytanie książek daje nam coś więcej poza rozrywką i wspomnieniem mile spędzonego czasu?
Oczywiście, że tak! Czytanie książek ma też wiele innych zalet.
- Poszerza słownictwo
- Stymuluje mózg
- Rozwija wrażliwość na sztukę
- Rozwija wrażliwość na innych ludzi
- Poszerza wiedzę
- Zwiększa zdolności analityczne
- Poprawia pisanie
- Pomaga zasnąć
- Kształtuje osobowość
Zazwyczaj to dorośli czytają dzieciom, w naszej szkole było inaczej to dzieci czytały dzieciom i dorosłym.
W środę 9 listopada w ramach obchodów Dnia Postaci z Bajek odbył się w naszej szkole Konkurs Głośnego Czytania "Herbatka u Kubusia Puchatka" W konkursie wzięli udział uczniowie klasa 1-3.
Uczniowie startowali w 4 kategoriach wiekowych: klasa pierwsza, druga, trzecia. Każda klasa wyłoniła swoich 4 reprezentantów, którzy mieli za zadanie przeczytać przed komisją tekst. W tym roku tematyka konkursu dotyczyła Kubusia Puchatka. Dzieci czytały fragment bajek o przesympatycznym misiu.
Uczniowie oceniani byli w następujących kategoriach: płynność czytania (tempo, zachowanie interpunkcji), poprawność, dykcja oraz wrażenie artystyczne (interpretacja głosowa).
Mistrzami czytania zostali:
Klasa I Zuzanna Kaczmarek
Klasa II Oskar Pietruszka
Klasa III Liliana Kozińska
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie i gratulujemy zwycięzcom!
Dziękujemy szanownemu jury Pani Milenie Różańskiej i Pani Barbarze Ostrowskiej.
Październik miesiącem zdrowia - podsumowanie
- 47
Październik miesiącem zdrowia w Szkole Podstawowej w Zacharzynie. Skupiliśmy się w tym czasie zarówno na zdrowiu fizycznym, jak i psychicznym.
Z okazji Światowego Dnia Walki z Otyłością naszą szkołę odwiedziła pani dietetyk kliniczny - Małgorzata Ziemba. Uświadomiła nam, jak ważne jest przestrzeganie zasad właściwego odżywania. Uczniowie doskonale wiedzą, że najważniejszym posiłkiem jest śniadanie, które daje energię na cały dzień. Wszystkie klasy zorganizowały zdrowe śniadanie. Uczniowie przynieśli potrzebne składniki i samodzielnie przygotowali przepyszne dania! Królowały owoce i warzywa, kolorowe kanapki i bogate w witaminy świeżo wyciskane soki. Była to okazja do rozmowy na temat wartości odżywczych niezbędnych w naszej diecie oraz zastanowienia się, czy produkty niskokaloryczne są równoznaczne ze zdrowymi, a także nad tym, jakie nawyki żywieniowe nam służą.
W dzisiejszych czasach bardzo ważne jest troska o zdrowie psychiczne. Nasi uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób dbać o samopoczucie i zdrowie psychicznie oraz gdzie szukać pomocy. Na koniec uczniowie przygotowywali afirmacje skierowane do siebie lub kolegów w szkole. Uczniowie klas 1-3 oraz klasy specjalnej wybrali się z wizytą do Alpakolandu w Klotyldzinie. Zwierzęta mają niesamowity wpływ na zdrowie psychiczne, samopoczucie oraz rozwój emocjonalny dzieci – uczą empatii, czułości i troski. Dzięki nim od najmłodszych lat nabywamy umiejętność rozpoznawania i reagowania na emocje innych. Naszą szkołę odwiedził także Pan Przygoda, który poprowadził arcyciekawe egzotyczne warsztaty przyrodnicze. Towarzyszyli mu niezwykli przyjaciele: Boa dusiciel Mariusz, jadowity skorpiona STEFANA, uroczego (choć nie dla wszystkich ) ptasznika BOŻENKĘ, agamę brodatą KAJTKA i białego jeża JERZEGO Takich gości jeszcze w naszej szkole nie było! Na naszą psychikę oddziałuje również literatura. Klasy 4-6 wyruszyły w wyjątkową podróż, rozpoczynając projekt - ,,Czytelnicza Odyseja”. Każdą długą przerwę spędzają
z książką, dzielą się przeczytanymi tekstami, a podczas lekcji języka polskiego umieszczają w lekturowej walizce doświadczeń naukę płynącą z przeczytanej i omawianej lektury. Literatura to wspaniała podróż, podczas której poznajemy świat, ale przede wszystkim samych siebie. Ponadto, w tym miesiącu Kreatywne umysły zastanawiały się, jak zachować słońce w duszy podczas jesiennych ponurych dni. Zgormadziliśmy dary jesieni i opatrzyliśmy je przepisami na czerpanie radości z tej pory roku. Październik to także czas, kiedy obchodzimy Światowy Dzień Gier Planszowych, które pozytywnie wpływają
na samopoczucie, a także pracę mózgu. Podczas lekcji języka polskiego utrwalaliśmy treści gramatyczne i literackie, grając w planszówki i dobrze się przy tym bawiąc.W zdrowym ciele zdrowy duch! Październik rozpoczęliśmy od Szkolnych Biegów Przełajowych. Do zawodów zgłosili się wszyscy uczniowie, pokazując, że nie liczy się wynik – ważne jest uprawianie sportu, który jest jednym z filarów zdrowego stylu życia. Klasy 1-3 realizowały projekt ,,Aktywne przerwy”. Po lekcjach, które wymagały skupienia, dzieci wybiegały na boisko, gdzie korzystając z przyniesionego sprzętu, aktywnie spędzały czas wolny. O zdrowie fizyczne dbamy przede wszystkich na lekcjach w-fu. W sezonie jesienno-zimowym powróciliśmy do gimnastyki z elementami jogi, podczas której wzmacniamy
i rozciągamy nasze mięśnie. Poza tym, młodsi uczniowie biorą udział w zajęciach ze swobodnymi zabawami, które pozwalają dzieciom na wykazanie własnej inicjatywy. Są także okazją do budowania pozytywnych relacji i pokazują alternatywne formy spędzania czasu wolnego. Natomiast trzecio- i szóstoklasiści, w ramach lekcji w-fu uczestniczą w zajęciach na pływalni Delfin w Chodzieży. Bardzo ważnym elementem naszych październikowych zmagań było spotkanie z ratownikiem medycznym – panem Maciejem Szaflińskim, który przeprowadził warsztaty z pierwszej pomocy przedmedycznej. Zwieńczeniem uczniowskich działań był konkurs fotograficzny: ,,Niech każdy się dowie, że sport to zdrowie” wśród klas 1-3. Uczestnicy wykonali zdjęcia, na których uwiecznili swój sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu. Główne nagrody zdobyli Aleks Peksa i Jakub Wiśniewski.To był wyjątkowy miesiąc, podczas którego zatroszczyliśmy się o siebie samych
i zadbaliśmy o zdrowie na różnych płaszczyznach. Warto dodać, że uczniowie naszej szkoły mogą zawsze liczyć na wsparcie specjalistów – pedagoga i psychologa szkolnego oraz pedagoga specjalnego. Chętnie biorą udział w proponowanych warsztatach, aktywnie uczestniczą w zajęciach z Treningu Umiejętności Społecznych.
Przerwy z książką
- 1
Długie przerwy spędzamy z książką Realizując projekt ,, Czytelnicza Odyseja", spotykamy się na długiej przerwie, aby odpocząć z literaturą, która zabiera nas w wyjątkową podróż
Na języku polski w klasie V
- 6
Klasa 5 w roli...rzeczoznawców! Tak powtarzaliśmy wiadomości dotyczące rzeczownika i przymiotnika. Na początku określiliśmy liczbę i rodzaj klasowych rzeczowników. Następnie metodą stacji zadaniowych ćwiczyliśmy rodzaje oraz odmianę przez liczbę i przypadki. Nauka poprzez zabawę i pracę zespołową - to lubimy najbardziej
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie