• Czytelnicza Odyseja

• Zuzanna Droszcz
          • październik 2022
            • W październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.
              To doskonała okazja na rozpoczęcie polonistycznego projektu ,,Czytelnicza Odyseja”.

Odyseusz, to mityczny król Itaki. Jego podróż do domu trwała niemal 10 lat. To idealny przewodnik naszej czytelniczej wędrówki. Książki mają tę moc i mogą zabrać nas
              w wyjątkową podróż – dokąd tylko chcemy!

Każdego dnia na długiej przerwie, w sali nr 3, uczniowie odpoczywają przy książce – mogą przynieść ją z domu, wypożyczyć w bibliotece lub wybrać tę z klasowego księgozbioru. Ponadto, wrzucają do klasowej skrzynki karteczki z tytułami książek, które przeczytali
              w wolnym czasie. Należy w kilku słowach opisać i ocenić przeczytany utwór. Na podstawie zebranych kartek, w czerwcu zostanie wybrany Szkolny Król Książek. Na lekcjach języka polskiego pakujemy do lekturowych walizek doświadczeń nasze przemyślenia, dotyczące omawianego dzieła literackiego – czego nas nauczyło, jakie wartości przekazało,
              co uświadomiło… To pozwala nam utożsamić się z bohaterami i odnaleźć uniwersalne treści w każdej lekturze, które mają ogromne znaczenie w czasach współczesnych.

Na lekcjach lekturowych rozwijamy swoje umiejętność czytania ze zrozumieniem oraz kreatywność. Klasy 4-5 tworzyły w tym miesiącu ,,Lekturę na wieszaku”. W ten sposób omawialiśmy świat przedstawiony w komiksie ,,Kajko i Kokosz. Szkoła latania” Janusza Christy oraz w ,,Katarynce” Bolesława Prusa. Ponadto, piątoklasiści wcielili się w postać niewidomej dziewczynki i z zasłoniętymi oczami wykonywali codzienne czynności. Natomiast klasa szósta wykonała tzw. ,,Brainboxy” -  lekturowe pudełka, na których znalazły się najważniejsze, według uczniów, informacje dotyczące powieści Henryka Sienkiewicza - ,,W pustyni i w puszczy”. Na koniec, aby utrwalić treść, szóstoklasiści zagrali w grę planszową i śladami Stasia i Nel wędrowali w świecie przedstawionym lektury. Przed nami kolejny miesiąc i następne wyzwania czytelnicze. Aby przeczytać lektury ze zrozumieniem, uczniowie korzystają z ,,Lekturowych zakładek”, które służą do porządkowania informacji zawartych w utworach.