- marzec 2021
Bliźniaki reklamują swój piknik naukowy
Dociera do nas codziennie wiele komunikatów. Mają one różne cele, treść i formę. Warto wiedzieć, które z nich zostały stworzone, aby przekazać nam pewną wiedzę, pewne użyteczne informacje, a które są reklamą produktów czy usług. Poprzez stworzenie różnorodnych plakatów dzieci miały szansę lepiej rozeznać się w kierowanych do nich jako odbiorców przekazach, a także spojrzeć z większym dystansem na otaczające ich na co dzień reklamy
- marzec 2021
Za darmo, czy nie? - o pieniądzach w mediach
Kolejna misja wykonana! Wiele radości sprawił dzieciom udział w grze ukazującej finansowe aspekty związane z korzystaniem z mediów. Uczniowie dzielnie zdobywali punkty udzielając odpowiedzi na pytania, za które usługi i produkty związane z mediami płacimy, a za które nie. Rozmawiali także o różnych sytuacjach, w których trzeba zachować szczególną rozwagę w użytkowaniu mediów.
- marzec 2021
Julia i Kuba tropią nadawcę komunikatu
Uczniowie rozpoczęli kolejną misje od rozwiązywania krzyżówki, której hasło wprowadziło ich w tematykę dzisiejszych zadań. Rozwiązaniem było słowo: KOMUNIKAT. Przeprowadziliśmy burzę mózgów, w celu wyjaśnienia pojęcia. Następnie obejrzeliśmy filmik i postanowiliśmy pomóc Kubie i Julce przeprowadzić śledztwo i dowiedzieć się, kto jest nadawcą dziwnej wiadomości skierowanej do bliźniaków. Pierwsze polecenie, które wykonaliśmy to przeprowadzenie scenki ukazującej rozmowę telefoniczną ustalenie nadawcy i odbiorcy komunikatu. Następnie uczniowie dobrali się w pary, wykonali własne telefony i przeprowadzali w parach rozmowy. Na podstawie filmu, który zobaczyliśmy określiliśmy wspólnie co pomaga rozmówcom w komunikowaniu się (kontakt wzrokowy, gesty, wyraźne mówienie). Wiedzę zdobytą podczas zajęć usystematyzowaliśmy ćwiczeniem „Dokończ zdania…” i podkreśliliśmy fakt, iż należy być ostrożnym i rozważnym jeśli chodzi o anonimowe komunikaty, upewnić się czy pochodzą z wiarygodnego źródła lub czy nie narażą kogoś na straty.
- marzec 2021
Dobry czy zły Psotnik?
Czym jest dobro, a czym jest zło ? Uczniowie w kolejnym zadaniu Mega Misji zastanawiają się nad pytaniem zadanym na początku . Starają się dojść do tego jakie zachowania są złe, a jakie dobre i jakie konsekwencje w związku z danym zachowaniem mogą nas dosięgnąć. Zajęcia zaczęliśmy od wprowadzenia dwóch terminów dobro i zło oraz wypisywania na tablicy skojarzeń z tymi słowami. Poszło nam to dosyć sprawnie w związku z czym mogliśmy przejść do odgrywania w naszej klasie dramy. To były bardzo ekscytujące i pełne zaangażowania zajęcia. Uczniowie świetnie poradzili sobie z zakończeniem opowiadania wcześniej przeczytanego przez nauczyciela. Następnie podzieliliśmy tablicę na dwie części . Na dobrej dzieci wypisywały dobrych bohaterów z bajek i filmów, a na drugiej tych, którzy kojarzą im się ze złem. Później po wypisaniu wszystkich znanych nam postaci nuciliśmy w klasie melodie, które wprowadzają do bajek dobre sytuacje ( budujące w nas radość ) oraz złe (budujące w nas strach i niepokój). Podsumowując naszą wiedze stwierdziliśmy, że bycie dobrym daje dużo więcej korzyści i szczęścia niż bycie złym.
- marzec 2021
Kampania społeczna Julki i Kuby
Uczniowie na kolejnych zajęciach Mega Misji dowiedzieli się czym są kampanie społeczne i jak zmieniają świat . Lekcja rozpoczęła się od zapoznania się z tym czym w ogóle są kampanie społeczne oraz od obejrzeniu kilku z nich. Uczniowie dalej z zaciekawienie wysłuchali historii o Mateuszku. Po wysłuchanym opowiadaniu przeprowadziliśmy krótką pogadankę o tym co się w nim wydarzyło oraz dotyczącą tematu naszych zajęć. Następnie uczniowie podzielili się na 5 grup, z której każda z nich wylosowała koperty . Znajdowały się w nich wcześniej przygotowane hasła kampanii, które dzieci bardzo chętnie dopasowywały do danego problemu. Następnie uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Każda z nich stworzyła plakat kampanii społecznej przygotowany na tablicy multimedialnej. Uczniowie byli bardzo zaciekawieni tematem zajęć i zrozumieli, że kampanie społeczne przynoszą wiele korzyści i niosą za sobą dobre uczynki. W tym dniu naszą szkolną kampanią była solidarność z ludźmi z zespołem Downa w związku z czym ubraliśmy wszyscy kolorowe skarpetki.
- marzec 2021
Psotnik i ważne zadanie
Podczas kolejnej misji zwróciliśmy szczególną uwagę na to, iż komunikacja za pomocą mediów to również komunikacja międzyludzka, która wymaga szacunku i wrażliwości na emocje drugiego człowieka. Zastanawialiśmy się jak można przekazywać emocje oraz w jaki sposób je odczytywać. Wiemy, że odczytywanie emocji u osób, których nie widzimy to bardzo trudne zadanie, ciężko jest odgadnąć co czuje taka osoba i często zdarza się, że odczytujemy je błędnie.
- marzec 2021
Psotnikowa przyjaźń i nowe media
Podczas realizacji kolejnej Mega Misji uczniowie skupili się na przyjaźni i różnych jej aspektach. Mówiliśmy o uczuciach, emocjach i relacjach łączących ludzi. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wykonali wszystkie zadania. Obejrzeli film edukacyjny, poszukali ukrytych w klasie listów od Phillippe, Lilli i Arona, na które z przyjemnością odpisali. Najwięcej radości sprawiło dzieciom przeprowadzanie swoich kolegów i koleżanki z zawiązanymi oczami przez "leśną ścieżkę". Ćwiczenie to pozwoliło im zrozumieć jak ważna jest rola drugiej osoby w naszym życiu oraz jak ważne jest zaufanie w kontaktach międzyludzkich. Podczas zajęć mówiliśmy także o przyjaźni na odległość i o tym, że często komunikacja przez media nie jest wystarczającą formą komunikacji interpersonalnej.
- marzec 2021
Tajemnica Psotnika
Uczniowie klasy II wykonali koleją misję - Tajemnica Psotnika. Podczas dzisiejszych zajęć dzieci były wyjątkowo aktywne. Bardzo dobrze poradziły sobie z wyjaśnieniem terminu tajemnica, odszukaniem poprawnego zdania i umieszczeniem go na tablicy. Podczas swobodnych rozmów omówionych zostało wiele przykładów złych i dobrych tajemnic, w oparciu o doświadczenia i wiedzę uczniów. Kolejnym zadaniem do wykonania było przedstawienie w małych grupach scenek związanych z dochowaniem lub wyjawieniem tajemnicy. Uczniowie poradzili sobie bardzo dobrze wcielając sie w bohaterów historyjek. Po prezentacji każdej z grup omówione zostały emocje, jakie mogły towarzyszyć bohaterom przedstawionych scenek. Dzięki naszym staraniom udało się wygrać koleją nagrodę - z niecierpliwością czekamy już na audiobooki :)
- marzec 2021
Klasa I
Kolejne zadanie od Kuby i Julki z projektu Mega Misja wykonane
już wiemy jakie treści możemy umieszczać w internecie
- luty 2021
Ucieczka Psotnika i wirusy
Podczas tej misji uczniowie poznali zasady bezpiecznego korzystania z poczty elektronicznej. Dowiedzieli się, że komunikaty mogą być prywatne oraz publiczne i każda z tych sfer ma właściwe sobie narzędzia np. list to korespondencja prywatna, a informacja na szkolnej tablicy ogłoszeń to komunikat publiczny. Dzieci wiedzą też jakie narzędzie wybrać, gdy chcą skorzystać ze sfery komunikacji prywatnej, a jakie w przypadku komunikacji należącej do sfery publicznej. Podczas zajęć uczniowie mieli też okazję rozpakować tajemniczą paczkę pełną informacji i wyzwań związanych z bezpieczną komunikacją w Internecie. Nauczyli się też m. in. jak założyć pocztę oraz jak ustawić mocne hasło, poradzić sobie ze spamem, czy podejrzanymi mailami. Na koniec uczniowie wzięli udział w zabawie "Zatrzymaj wirusa" oraz "Atak wirusów". Z niecierpliwością czekamy na kolejną misję.
- luty 2021
Digitalizacja
Uczniowie klasy pierwszej w kolejnym zadaniu Mega Misji zapoznali się z trudnym słowem digitalizacja. Kiedy już się dowiedzieliśmy co to oznacza odwiedziliśmy Muzemum Tatrzańskiego Parku Narodowego wchodząc na jego stronę internetowa. Na końcu stworzyliśmy własną, internetowa galerię wcześniej wykonanych przez nas pracy
- styczeń 2021
Cyfrowa pocztówka od Julki i Kuby
Uczniowie klasy II w tym zadaniu pomogli bliźniakom - Julce i Kubie wykonać pocztówkę z wakacji, na wzór tej, którą przygotowała Basia. Dzieci pracowały w edytorze grafiki komputerowej Paint.
- październik 2020
Cyfrowe opowieści o psotniku
Podczas tej misji uczniowie nauczyli się planować i tworzyć własne opowieści obrazkowe, a następnie przekładać je na język fotografii. Dzięki tym zajęciom dzieci wiedzą w jaki sposób wykorzystać narzędzia cyfrowe na potrzeby własnej ekspresji twórczej.
- październik 2020
Audiopamiętnik Julki i Kuby
Audiopamiętnik gotowy! Nasze zajęcia rozpoczęliśmy od wsłuchania się w otaczające nas dźwięki...Zamykając oczy usłyszeliśmy odgłosy chodzenia po korytarzu, otwieranych drzwi, rozmów,za oknem pracowała kopara i jeździły samochody. Omówiliśmy sobie, jakie dźwięki na co dzień możemy usłyszeć w naszej klasie, dzieci wymieniły m.in. otwieranie drzwi, szuflad,okien i podręczników, szuranie krzeseł,szelest papieru, odgłosy rysujących kredek. Następnie przygotowaliśmy odpowiedni sprzęt - nośnik, (w naszym przypadku tablety) wyszukaliśmy aplikację, która umożliwi nam nagranie dźwięków. Uczniowie zostali podzieleni na zespoły i ćwiczyli nagrywanie, zapisywanie dźwięków oraz usuwanie niepotrzebnych plików. Bawili się przy tym znakomicie, było dużo śmiechu i zabawy. Każdy zespół został poproszony o stworzenie nagrania z dźwiękami, które nas otaczają i przedstawienie rezultatów swojej pracy pozostałym uczniom. Musimy przyznać, że niektóre dźwięki sprawiły nam nie lada problemy, gdyż były do siebie bardzo podobne. Jednak wspólnymi siłami udało się nam wykonać zadanie i pomóc Julce i Kubie.
- wrzesień 2020
Multimedialny album z Psotnikiem w tle :)
Pierwsza w tym roku misja wykonana! Tym razem uczniowie odwiedzili fotograficzne labolatorium, w którym nie tylko robi się zdjęcia, ale również demaskuje najczęściej popełniane błedy przez fotografów. Podczas tej misji dzieci dowiedziały się jak zrobić dobre zdjęcia oraz co to jest m. in. perspektywa i kadr.