Bogowie na Olimpie
Niezwykła lekcja historii
- 6
Andrzejki w klasie specjalnej
- 40
Andrzejki w klasie V
- 25
Andrzejki w klasie VIII
Andrzejki w klasach I-III
- 76
Tydzień zdrowia w klasie II
- 24
W minionym tygodniu uczniowie klasy II zajęli się tematem zdrowia. Mówiliśmy o zdrowym trybie życia, o tym jak ważny w naszym życiu jest ruch i zbilansowana dieta. Poznaliśmy budowę szkieletu człowieka oraz narządy wewnętrzne i ich funkcje. Na koniec przygotowaliśmy pyszne owocowe soki.
Dzień Misia w klasie specjalnej
- 16
Dzień Misia w klasach I-III
- 65
25 listopada uczniowie klas I-III obchodzili Dzień Misia. Uczniowie poznali historię powstania pluszowego Misia. Brali udział w "misiowych" grach, zabawach i quizach. A na koniec dnia czekal na nich słodki oczęstunek.
Lekcja przyrody w Nadleśnictwie Podanin
- 30
Lekcja przyrody w Nadleśnictwie Podanin
Jedną z listopadowych lekcji uczniowie klasy czwartej i piątej odbyli w Labiryncie Wiedzy Przyrodniczej przy Nadleśnictwie Podanin. Tematyka zajęć związana była z leśną fauną. Uczestnicy zajęć poznali zwyczaje mieszkańców lasu, obejrzeli przygotowane przez leśników „pułapki” na szkodniki, dowiedzieli się, czym różnią się rogi od poroża oraz jakie „suknie” noszą leśne zwierzęta. Duże zainteresowanie wzbudziły zadania przygotowane przez prowadzącą - puzzle z leśną zwierzyną, rozpoznawanie owadów oraz ptaków po wyglądzie i odgłosach. To była bardzo ciekawa lekcja przyrody.
W klasie III...
- 18
W ubiegłym tygodniu w klasie III jak zwykle wiele się działo... :) Założyliśmy hodowlę fasoli, którą bacznie obserwujemy, a wszystkie spostrzeżenia związane z rozwojem rośliny zapisujemy na kartach obserwacji. Omawiając tematy związane ze sposobem przechowywania i przetwarzania żywności skosztowaliśmy ogórki konserwowe i kiszone, konserwowe papryczki oraz sałatkę z ogórków, kalafiora, pieczarek i cebuli. Z wykorzystaniem Genibotów utrwaliliśmy wiadomości o roślinach uprawnych. Na zajęciach muzycznych „stawialiśmy pierwsze kroki” gry na flecie – poszło nam bardzo dobrze! :) Rozpoczęliśmy też przygodę z nowymi robotami edukacyjnymi Dashem i Dotem. Na pierwszych zajęciach z robotami poznaliśmy ich wygląd, możliwości oraz podstawowe funkcje.
Dzień Życzliwosci
- 26
W piątek obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Życzliwości. Święto nie tylko bardzo przyjemne, ale i konieczne, by przypominało nam o mocy dobrych słów i gestów.
Światowy Dzień Rzucania Palenia
Dzień ten, przypadający w trzeci czwartek listopada, ma już ponad 30-letnią tradycję. Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat – zaczęły pojawiać się podobne inicjatywy, jak na przykład Dzień bez Papierosa (obchodzony 31 maja).
Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu.
Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno.
Choć ostrzeżenia „Palenie zabija” widoczne jest na każdej paczce papierosów, informacja ta – z racji swojej powszechności – szybko traci swój wydźwięk.
Dość skuteczne są „odstraszacze” graficzne – na przykład zdjęcia, nieraz makabryczne, zniszczonych organów wewnętrznych skutecznie zniechęcają młodzież do sięgania po papierosy oraz zwiększają liczbę palaczy, którzy decydują się zerwać z nałogiem.
W wielu krajach – również w Polsce – wprowadza się współcześnie zakazy palenia w miejscach publicznych. Niestety, jak wskazuje badanie CBOS-u, zmiany te nie wpłynęły na zmniejszenie liczby palaczy. Zakazy odgórne ogrywają zwykle niewielką rolę – znacznie lepiej działa bowiem motywacja wewnętrzna, którą każdy powinien odnaleźć w sobie. Każdy palący, czyli co trzeci Polak.
W teatrze ...
17 listopada uczniowie naszej szkoły wybrali się do Chodzieskiego Domu Kultury, aby obejrzeć przedstawienia Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Klasa IV znalazła się w Akademii Pana Kleksa i wraz z Adasiem Niezgódką poznawała fantastyczny świat niezwykłego nauczyciela i jego uczniów. Widowiskowy spektakl zachwycił czwartoklasistów i stał się ciekawym podsumowaniem pracy z lekturą Jana Brzechwy. Natomiast klasy VII i VIII wzięły udział w obrzędzie dziadów, przenosząc się do świata zagubionych dusz. Uczniowie z zaciekawieniem obejrzeli spektakl, powtarzając przy okazji treść dzieła Adama Mickiewicza. Zachwyciły ich przede wszystkim gra aktorska, scenografia oraz efekty specjalne.
Dzień Tolerancji
- 5
"Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa, różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem". 16 listopada 2021 roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Tolerancji. Dzień stał sie okazją do refleksji nad własną postawą w odniesieniu do innych osób - koleżanek i kolegów. Uczniowie z uwagą wysłuchali prezentacji, a następnie każdy kto chciał podchodził do "drzewka tolerancji" i przyczepiał kolorową dłoń z przymiotnikiem, który określał cechy osoby tolerancyjnej:) Pamiętajmy! "Każdy inny - Wszyscy równi".
Ile waży św. Mikołaj?
Ile waży św. Mikołaj? Nasi uczniowie pokazują, że bardzo dużo! Każdego dnia przynoszą bilon i uzupełniają po brzegi mikołajowy worek. Marysia Sieradzka, uczennica klasy VII, przekazała całą zawartość swojej skarbonki - prawie 5kg monet! Wykazała się empatią i dobrym sercem, oddając oszczędności na szczytny cel charytatywny. Bądź jak Marysia! Wrzuć monety i dołącz do akcji ,,Ile waży św. Mikołaj"!
Narodowe Święto Niepodległości
- 93
Obchody Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej w Zacharzynie. Świętowanie Niepodległości rozpoczęliśmy od krótkiego apelu, na którym uczniowie klasy 7 przedstawili nam krótką historię tego święta. Niepodległej Polsce podarowaliśmy liczne prace plastyczne, pięknie udekorowane gazetki ścienne i wiersze. Był koncert pieśni patriotycznej w wykonaniu uczniów i bieg niepodległościowy. W obchody zaangażowała się również Rada Rodziców, która ufundowała dla uczniów pyszne soki i słodkości - serdecznie dziękujemy !
Święto Niepodległości
Z okazji Święta Niepodległości Samorząd Uczniowski wraz z Kołem Wolontariatu Szkoły Podstawowej w Zacharzynie złożyli wiązankę kwiatów pod Pomnikiem upamiętniającym bestialsko pomordowanych we wrześniu 1939 roku. Tym samym uczciliśmy 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Klasa VII
- 16
19 dni przeciwko przemocy
- 3
Ogólnoświatowa Kampania - 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży! Kampania rozpoczyna sie 1 listopada i potrwa do 19 listopada 2021 Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka. Pomarańczowy, to kolor ostrzegawczy. Prowadzone w ramach kampanii działania mają ostrzegać. Zwracać uwagę. Uczyć widzieć więcej i lepiej. Pedagog szkolny
Jesienne Dary w klasie III
- 2
Uczniowie klasy III podczas zajęć rozwijających kreatywność tworzyli kosze z jesiennymi darami. Zespołowo ułożyli kosz z czterech jego fragmentów, dorysowali w nim dodatkowe dary jesieni, według swoich pomysłów, wypełnili trasę dla ozobota oraz uzupełnili ją kodami graficznymi w taki sposób, żeby robot przejechał od startu do mety, po drodze przejeżdżając nad literami tworzącymi napis „dary.” Robot musiał minąć litery we właściwej kolejności. Uczniowie utrwalili w ten sposób informacje na temat jesieni, kształtowali umiejętności kodowania oraz wspólpracy w zespole.
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie