•  


           

          Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

          Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie przekazane w 2021 roku w całości z góry - bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

          Szkoła Podstawowa w Zacharzynie otrzymała wsparcie w wysokości 60 tys. złotych.

          Kwota wydatkowana w 2021r. 60.000,00zł.

          W ramach programu Laboratoria przyszłości zakupiliśmy wyposażenie zgodnie z katalogiem dostępnym na stronie gov.pl/laboratoria, oraz elementy nie pokrywające się z katalogiem stanowią akcesoria do pozycji katalogowych, lub zostały nabyte zgodnie ze stanowiskiem, MF, MEN i CGT. Dzięki programowi, szkoła zakupiła następujący sprzęt:

          - Drukarka 3D z akcesoriami (20 rolek filamentu)

          - Mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami ARDURINO

          - Stacja lutownicza YIHUA

          - Mikrofony bezprzewodowe DNA Professional - zestaw

          - Statyw biurkowy do mikrofonu Shudder STA1202

          - Głośników naściennych Głośnik HQM80/HQM-NPZ8028/B

          - LEGO Education SPIKE Prime (LEGO 45678)

          - LEGO Education SPIKE Esssential (LEGO 45345)

          - LEGO Education BricQ Motion Essential Set (LEGO 45401)

          - Długopisy 3D - zestaw 8 sztuk w walizce wraz z filamentem

          - Tablica biała ceramiczna 150cmX100cm

          - Stolik meblowy z szafką i pojemnikami na drukarkę 3d na kółkach

          - Mikrofon doręczny, bezprzewodowy

          - Robot Photon

          - Wirtualna pracownia wieloprzedmiotowa Class VR - gogle wirtualnej rzeczywistości vr

          Zakupione wyposażenie jest wykorzystywane przez nauczycieli oraz uczniów w czasie zajęć obowiązkowych jak i pozalekcyjnych.

      • klasa I M.Szulak
        • Każdy ma swój domek

          Każdy ma swój domek

          Korzystając z nowoczesnych pomocy dydaktycznych otrzymanych w ramach projektu Laboratoria Przyszłości uczniowie klasy pierwszej poznali kolejne roboty edukacyjne - Photony. Z ich wykorzystaniem doskonalili umiejętności słuchowe ćwicząc podział wyrazów na sylaby oraz głoski. Pierwszym etapem pracy było odnalezienie odpowiedniego modelu głoskowego i sylabowego dla wyrazu, który wylosowali. Następnie z wykorzystaniem aplikacji Photon Coding i narzędzia Joystick należało zaprowadzić robota do odpowiedniego „mieszkanka”. Po znalezieniu się w odpowiednim domku musiał on wydać radosny dźwięk, a także zmienić kolor czułek i oczu. Photon to urządzenie, które poprzez zabawę pomaga rozwijać umiejętności logicznego myślenia, programowania, a także kształtuje prawidłowe postawy społeczne. Uczniowie z zaciekawieniem i zaangażowaniem pracowali, wykazując się dużą kreatywnością. Photon z pewnością jeszcze wiele razy zagości na lekcjach w klasie pierwszej  i wspólnie z dziećmi będzie odkrywał, eksplorował oraz doświadczał.

      • klasa II K. Senger
        • ,, Jesienna moda kolorów Światu doda”

          ,, Jesienna moda kolorów Światu doda”

          ,, Jesienna moda kolorów Światu doda”

          Uczniowie klasy II na zajęciach wcielili się w role projektantów. Zabawili się w wizażystów. dopasowywali odpowiednie fryzury do Pani Jesieni. Projekty te jednak nie były zwyczajne, gdyż powstały z kolorowych liści. Następnie za pomocą długopisów 3D uczniowie tworzyli niesamowite projekty strojów dla naszej dzisiejszej głównej bohaterki:)

          Długopisy 3D zostały zakupione w ramach projektu LABOLATORIA PRZYSZŁOŚCI!

          Długopis 3D to urządzenie o kształcie długopisu, z którego końcówki wydobywa się nie tusz, a rozpuszczony gilament w różnych kolorach. Za jego pomocą można tworzyć rysunki i przedmioty w trzech wymiarach. Samo w sobie tworzenie przy pomocy długopisu 3D jest bardzo proste – wystarczy „rysować” nim w powietrzu.

               

           

           

          Podczas pracy młodzi projektanci rozwijali wyobraźnie oraz wyczucie kolorów.

          Kto wie… może ktoś będzie tworzył swoje autorskie projekty..

      • Anna Wasyłyk
        • Kreatywnie z długopisami 3d

          Kreatywnie z długopisami 3d

          Długopisy 3D umożliwiają tworzenie oryginalnych konstrukcji, rozwijanie wyobraźni i spędzanie czasu w kreatywny sposób. Dzięki nim zapewnia się doskonałą rozrywkę dzieciom w każdym wieku. Długopis 3D pomaga oderwać się od komputera lub tabletu, jednocześnie korzystając z dobrodziejstw technologii. Z czasem udoskonalając technikę projektowania 3D i można wykonywać coraz ciekawsze konstrukcje z dużą liczbą detali. Dzięki niemu stworzy się setki trójwymiarowych konstrukcji. Zabawę z długopisem pozwala ćwiczyć motorykę małą i rozwijają wyobraźnię, tworząc dowolne kształty z rozgrzanego plastiku. 

          Długopisy 3d zakupione zostały w ramach projektu LABOLATORIA PRZYSZŁOŚCI!

               

      • Anna Kurasz
        • Zbudujmy emocje

          Zbudujmy emocje

          ''Zbudujmy emocje'' Klasa 5 na lekcji wychowawczej rozmawiała o emocjach . Emocje są nieodłącznym elementem naszego życia i towarzyszą nam każdego dnia. Uczniowie zostali podzielni na grupy i zadaniem każdej było stworzenie konstrukcji budowli z klocków Lego ,które odzwierciedlały wylosowaną przez zespół emocję. Na zakończenie uczniowie odgadywali jaką emocję przedstawia dana konstrukcja. Celem zadania było zwrócenie uwagi,iż wszystkie uczucia są potrzebne i naturalne a ich rozpoznanie ułatwia funkcjonowanie w życiu społecznym, ale również z samym sobą.

          Klocki Lego zakupione zostały w ramach projektu LABOLATORIA PRZYSZŁOŚCI!

           

           

        • "Segreguj z nami, walcz z odpadami?

          "Segreguj z nami, walcz z odpadami?

             „Segreguj z nami, walcz z odpadami”

          16 listopada 2022 r. najmłodsi mieszkańcy gminy Chodzież po raz szósty wzięli udział w spotkaniu organizowanym w ramach Publicznej Kampanii Edukacyjnej organizowanej przez producenta akumulatorów firmę Jenox Akumulatory. Akcja miała na celu podniesienie stanu świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami ze szczególnym uwzględnieniem zużytych baterii i akumulatorów oraz wspomaganie osiągnięcie wysokiego poziomu selektywnego zbierania tych odpadów.

          Spotkanie pod hasłem „Segreguj z nami, walcz z odpadami” odbyło się w Sali Wiejskiej w Zacharzynie. Udział w nim wzięli uczniowie klas czterech szkół gminnych: Szkoły Podstawowej w Zacharzynie, Szkoły Podstawowej w Strzelcach, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Stróżewie oraz Szkoły Podstawowej w Oleśnicy. W spotkaniu uczestniczyli również zaproszeni goście: wójt Gminy Chodzież p. Kamila Szejner, przewodnicząca Rady Gminy Ewa Śliwińka, Dyrektorzy Szkół Gminnych, przewodnicząca Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Zacharzynie p. Anna Ślesińska-Nowak, Przedstawiciel firmy Odum s.c. ZU. Dymek A., Polzin D. – p. Justyna Sekulaska.

          Dzień rozpoczęliśmy przedstawieniem pt. „ Sprawa dla Ekologa”, którego tematyka dotyczyła segregacji odpadów i recyklingu ze szczególnym uwzględnieniem podejścia do bezpiecznego zbierania i recyklingu akumulatorów oraz możliwym wpływie substancji stosowanych w bateriach i akumulatorach na środowisko i zdrowie ludzi. Następnie uczniowie wzięli udział w Turnieju Wiedzy Ekologicznej, podczas którego musieli wykazać się wiedzą z zakresu ekologii, segregacji i recyklingu oraz umiejętnościami praktycznymi. Dzieci odpowiadały na pytania, brały udział w kalamburach, wyścigach, rozwiązywały zadania z wykorzystaniem tabletów oraz programowały roboty edukacyjne- Photony, zakupione w ramach programu rządowego Labolatoria Przyszłości.

          Konkurs wygrali uczniowie Szkoły Podstawowej w Oleśnicy, drugie miejsce zajęli przedstawiciele SP w Stróżewie, a trzecie – dzieci z SP w Strzelcach. Po konkursie dzieci udały się na poczęstunek, a następnie uczestniczyły w warsztatach ekologiczno – chemicznych organizowanych przez „Wulkan Doświadczeń” z Poznania.

          Do każdej ze szkół przekazane zostały ulotki informacyjne „Twój akumulator może być bezpieczny dla środowiska”, w których przedstawione zostały sposoby postępowania z akumulatorem.

           

           

          Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy byli zaangażowania w organizację Konkusu.

          Dziękujemy zaproszonym gościom, że zechcieli razem z nami spedzic ten wyjątkowy dzień.

          Dziękujemy i gratulujemy uczestnikom:)

          Do zobaczenia za rok!

           

          Pdczas konkursu wykorzystany został sprzęt zakupiony w ramach

          rządowego programu Labolatoria Przyszłości!

        • Obchody 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

          Obchody 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

          🇵🇱 Obchody 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Szkole Podstawowej w Zachrzynie 🇵🇱

          Serdeczne podziękowania dla Rady Rodziców za wkład finansowy.

          Podczas apelu wykorzystany został sprzęt zakupiony w ramach rządowego programu Labolatoria Przyszłości.

      • klasa I M.Szulak
        • Niezwykłe ozdoby choinkowe

          Niezwykłe ozdoby choinkowe

          Uczniowie klasy pierwszej w tym roku udekorowali klasową choinkę niezwykłymi ozdobami. Były to zawieszki, które samodzielnie wykonali, wykorzystując do tego długopisy 3D, pozyskane w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Prace o przeróżych kształtach - serca, choinki, dzwoneczki oraz gwiazdki przepięknie prezentowały się na zielonym drzewku. Przygotowywanie ozdób i wspólne ubieranie choinki sprawiło wszystkim wielką radość, a efekt końcowy wywołał zachwyt nie tylko na twarzach dzieci.

      • Anna Górzyńska
        • W świecie roślin, zwierząt i bakterii....

          W świecie roślin, zwierząt i bakterii....

          Na lekcji biologii klasa 5 omawiała temat "Systematyka organizmów. "

          "Przegląd królestw".

          Uczniowie po zapoznaniu się z tematem i omówieniu najważniejszych zagadnień oglądali świat organizmów w formie 3D.

          Dzięki okularom VR przenieśli się w świat roślin,zwierząt i bakterii.

          Emocji było sporo,gdyż czasem niespodziewanie z głębin mógł zaatakować rekin.

          Zajęcia zachwyciły uczniów i z niecierpliwością czekają na następne.

          Podczas lekcji wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach projektu Labolatoria Przyszłości.

           

      • Monika Szulak
        • Lekturki spod chmurki

          Lekturki spod chmurki

          Uczniowie klasy pierwszej ukończyli "Podróże po Europie", czyli II moduł projektu edukacyjnego "Czytam z klasą - lekturki spod chmurki." Otrzymaliśmy certyfikat potwierdzający realizacje II części, w której omawialiśmy baśń braci Grimm "O muzykantach z Bremy". Nie zwalniamy jednak tempa i działamy dalej... Tym razem wyruszamy na odległą i lodowatą Antarktydę, aby poznać życie i zwyczaje pingwinów Adeli realizując lekturę "Zaczarowana zagroda". Zorganizowaliśmy w klasie kącik informacyjny dotyczący Antarktydy, stworzyliśmy zagrodę z własnoręcznie wykonanymi pingwinkami, a z wykorzystaniem GogliVr przenieśliśmy się na polarna pustynię, by obserwować zachowanie pingwinów. Musieliśmy uważać, żeby nas nie zauważyły... :) Nowoczesne wykorzystanie takich technologii jak rozszerzona czy wirtualna rzeczywistość zapewnia bogate i niezawodne wrażenie, a przede wszystkim wspomaga proces przyswajania wiedzy przez dzieci.

          Podczas zajęć uczniowie korzystali ze sprzętu zakupionego w ramach projektu Labolatoria Przyszłości.

      • Karina Senger
        • ✈️Wyprawa do wirtualnej rzeczywistości✈️

          ✈️Wyprawa do wirtualnej rzeczywistości✈️

          Gogle VR zostały zakupione w ramach projektu LABOLATORIA PRZYSZŁOŚCI!

          Dziś okulary VR pozwoliły nam poznać miejsca z całego świata bez konieczności opuszczania sali lekcyjnej. To, co jeszcze niedawno brzmiało jak science fiction, dziś jest rzeczywistością. Okulary wirtualnej rzeczywistości przedstawiają świat, który wydaję się tak realny, że natychmiast zapominamy, gdzie właściwie się znajdujemy. Oj gdzie my dzisiaj nie byliśmy

          Czy się podobało? - bardzoooo

      • Anna Wasyłyk
        • Z wizytą w fabryce samochodów

          Z wizytą w fabryce samochodów

          Uczniowie klasy III w ramach omawianych tematów dotyczących wynalazków i odkryć wybrali się w wirtualną podróż do fabryki samochodów TOYOTY i TESLI.

          Dzięki okularom VR wybraliśmy się na niezapomnianą wycieczką nie opuszczając murów szkoły.

          Gogle VR zostały zakupione w ramach rządowego projektu Labolatoria Przyszłości!

          Okulary wirtualnej rzeczywistości pokazują nam świat, który wydaję się tak realny, że natychmiast zapominamy, gdzie właściwie się znajdujemy, dają nam niesamowitą możliwość doświadczania złożoności świata i poznawania go ze wszystkich stron.

      • Anna Górzyńska
        • "Wirtualna podroż dookoła świata"

          "Wirtualna podroż dookoła świata"

          Na lekcjach geografii nasi uczniowie zwiedzili dzisiaj najodleglejsze zakątki świata. Dzięki Goglom VR byliśmy w Paryżu, Londynie, Dubaju, Nowym Jorku, na Fidżi, Bora Bora i w wielu innych niezwykłych miejscach. Choć to "tylko" wirtualne podróże i tak było fascynująco:)

          Gogle VR zostały zakupione z funduszy rządowego programu "Labolatoria Przyszłości"

      • Anna Wasyłyk
        • O transporcie w klasie III...

          O transporcie w klasie III...

          Uczniowie klasy III podczas ostatnich zajęć omawiali różne środki transportu. Mówiliśmy o transporcie wodnym, powietrznym i lądowym. O ile ten ostatni wszyscy dobrze znamy. Każdy z nas na co dzień porusza się samochodem, autobusem czy rowerem, to lot samolotem czy rejs statkiem nie jest już tak oczywisty. Do tej pory podczas zajęć w szkole mogliśmy tylko obejrzeć ich zdjęcia w podręczniku. Wszystko zmieniło się dzięki okularom VR, które mamy w szkole. Dzięki nim uczniowie wybrali się w wirtualną podróż wymarzonym środkami transportu.
          Gogle VR zostały zakupione w ramach rządowego programu "Labolatoria przyszłości".

          Gogle VR zostały zakupione w ramach rządowego programu "Labolatoria przyszłości".

      • Karina Senger
        • K🌏ntynenty.

          K🌏ntynenty.

           

          K🌏ntynenty.

           

          W tym tygodniu klasa II odbyła podróż przez wszystkie kontynenty świata. Podejmowaliśmy różne działania w których pomogły nam: Gogle VR, Photony, Ozoboty, tablety, chusta animacyjna, interaktywny globus oraz tablica.
          Podsumowaniem były zajęcia plastyczne na których stworzyliśmy naszą Ziemię🌏

           

      • Anna Wasyłyk
        • Dni Unii Europejskiej w klasie III

          Dni Unii Europejskiej w klasie III

          W zeszłym tygodniu klasa III obchodziła Dni Unii Europejskiej. Uczniowie przygotowali w grupach plakaty z symbolami Unii oraz rozwiązywali quizy utrwalające i sprawdzające ich wiedzę w tym temacie. Uczniowie podczas zajęć wykorzystali długopisy 3D, którymi wykonali trójwymiarową mapę Polski.

          Długopisy 3D zakupione zostały w ramach programu Labolatoria Przyszłości.

      • Anna Wasyłyk
        • Photony na start!

          Photony na start!

          W klasie III na lekcji matematyki pojawił się Photon- robot edukacyjny, który tym razem miał pomóc dzieciom utrwalić tabliczkę mnożenia. Uczniowie najpierw wymyślali działania i kody, a następnie losowali je i programowali roboty zgodnie z poleceniem, korzystając z Photon Coding. Kolejne zadanie to Wyścigi Photonów, roboty stanęły na linii startu, następnie uczniowie losowali działania i programowali robota tak, aby jak najszybciej dotarł do swojego wyniku na mecie. Nauka przez zabawę to najlepsza forma przyswajania i utrwalania wiedzy 🙂
          Photony zakupione zostały w ramach rządowego programu Labolatoria Przyszłości.
           
      • Karina Senger
        • Dzień Dziecka Kreatywnie

          Dzień Dziecka Kreatywnie

          Ciąg dalszy obchodów Dnia Dziecka ....

          Uczniowie klasy II Dzień Dziecka spędzili z Labolatoriami Przyszłości. Tym razem zajęli się budowaniem z klocków lego, wykorzystując przy tym również Gemmiboty.

          Klocki Lego zakupione zostały w ramach rządowego programu Labolatoria Przyszłości.

      • Anna Wasyłyk
        • Projekt Plaża

          Projekt Plaża

          Projekt Plaża :)

          Uczniowie klasy III dzięki długopisom 3D stworzyli własną plażę :) są tu palmy, latarnie. leżaki, parasolki, a nawet koła ratunkowe i piłki. Brawo Kochani :)

          Długopisy 3D zostały zakupione w ramach rządowego programu Labolatoria Przyszłości.

      • Monika Szulak
        • Ortografia z Photonem

          Ortografia z Photonem

          W klasie pierwszej w Dniu Dziecka również królowały zabawy z robotami edukacyjne. Za pomocą Photonów oraz specjalnie wydrukowanych do nich w Drukarce 3D spychaczy, dzieci utrwalały pisownie wyrazów z trudnościami ortograficznymi.

          Photony, jak również Drukarka 3D to urządzenia zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

           

      • Monika Szulak
        • Drukarka 3D

          Wykorzystując drukarkę 3D pozyskaną w ramach projektu Laboratoria Przyszłości wydrukowane zostały spychacze do robotów edukacyjnych. Photon wyposażony w spychacz zyskuje nowe umiejętności i jest bardziej atrakcyjniejszy dla dzieci. Dzięki niemu potrafi np. grać w piłkę czy sprzątać rozsypane klocki z podłogi. Już nie możemy doczekać się, kiedy rozegrane zostaną pierwsze mecze!

      • Anna Wasyłyk
        • Projektujemy ...

          Projektujemy ...

          Uczniowie klasy III rozpoczęli prace z drukarką 3D, najpierw pozanali budowę drukarki i zasady jej działania, a potem korzystając z programu FlashPrint stworzyli swoje pierwsze projekty, które następnie wydrukowali :)

          Drukarka 3D została zakupiona z funduszy rządowego programu Labolatoria Przyszłości.

      • Anna Wasyłyk
        • Zajęcia z drukarką 3D

          Zajęcia z drukarką 3D

          W klasie III odbyły się kolejne zajęcia z projektowania i druku 3D oraz modelowania wirtualnej rzeczywistości. Tym razem powstał Baby Joda :)

          Drukarka 3D została zakupiona w ramach rządowego programu Labolatoria Przyszłości.

           

      • Karina Senger
        • Na języku polskim z Photonami

          Na języku polskim z Photonami

          Dziś klasa II powtórzyła wiadomości o częściach mowy - tym razem z pomocą naszym uczniom przyszedł robot edukacyjny PHOTON😀
          Robot edukacyjny PHOTON zakupiony został w ramach rządowego programu Labolatoria Przyszłości
      • Anna Wasyłyk
        • Oskary dla Absolwentów

          Oskary dla Absolwentów

          Uczniowie Klasy III przygotowali dla Absolwentów naszej szkoły małe upominki w postaci OSKARÓW wyfrukowanych w technologii 3D.

          Drukarka 3D została zakupiona w ramach rządowego programu Labolatoria Przyszłości

      • Monika Szulak
        • Zabawy z Photonami w klasie II

          Zabawy z Photonami w klasie II

          W tym tygodniu na zajęciach z programowania uczniowie klasy II stworzyli tor, na którym odbywały się wyścigi Photonow. Było to bardzo emocjonujące wydarzenie, z okrzykami, oklaskami i głośnym dopingowaniem kolegów.

          Photony zostały zakupione w ramach rządowego programu Labolatoria Przyszłości.

      • Monika Szulak
        • Jesienne liście

          Jesienne liście

          Uczniowie klasy II wykonali jesienne liście wykorzystując długopisy 3D zakupione w ramach Programu Laboratoria Przyszłości. Piękne, kolorowe prace będą wspaniałą ozdobą, która udekoruje jesienną gazetkę w klasie.

           

          Długopisy 3D zostały zakupione w ramach rządowego programu Labolatoria Przyszłości.

      • Karina Senger
        • KTO TO? CO TO? TO PAN RZECZOWNIK !

          KTO TO? CO TO? TO PAN RZECZOWNIK !

          KTO TO? CO TO? TO PAN RZECZOWNIK !
          Dziś utrwalaliśmy wiadomości o rzeczowniku za pomocą:
          🤖Robota edukacyjnego - Photona.
          💻Laptopów
          🟠 Zestawu kreatywnego Play Mais.
          📱 Tablicy interaktywnej.
          🥏 Dysku balansującego.
          Dobrze się bawimy i pilnie się uczymy!
           
           
          Photony zostały zakupione w ramach rządowego programu Labolatoria Przyszłości.
    • Logowanie